Betlémské světlo letos již po třicáté v ČR, po dvaadvacáté na Mostecku

Je to opět tady. Ze skříní, sklepů a půd se vytahují lucerničky, oprašují, leští, upravují knoty, dolévá se lampový olej. Zkrátka přípravy na další rozvoz Betlémského světla po České republice jsou v plném proudu. Letos je to již po třicáté, co Betlémské světlo do ČR přivážejí skauti.

Když v roce 1990 nastupovali skauti a skautky v Brně do vlaků s lucerničkami s Betlémským světlem, nikdo nedokázal odhadnout, jestli to není nejen poprvé, ale i naposledy. Kurýři tehdy s napětím vyhlíželi na každé zastávce, jestli tam na ně někdo čeká, jestli se informace o jejich cestě dostaly k lidem, jestli je ta informace zaujala a jestli budou ochotni si pro světlo na nádraží přijít. Za těch 30 let se akce pěkně rozrostla. Z původních 7 vlaků je letos již 62 vlaků, které přivezou Betlémské světlo na celkem 765 nádraží a na dalších více jak 500 míst/místních akcí po celé ČR. Informace o Betlémském světle najdete na www.betlemskesvetlo.cz, v sekci „Místní akce“ jsou uvedeny další detaily o dění v jednotlivých krajích, tedy i na Mostecku, v Krušných horách a v Saském příhraničí.

Akci Betlémské světlo zastřešuje Junák – český skaut je největší výchovná organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 13 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 64 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.

Z Betléma až do Mostu, Krušných hor i do Saska: skautky a skauti z Mostu přivezou již po dvaadvacáté plamínek Betlémského světla. Prozářit může také váš domov.

V sobotu 14. prosince 2019 si vánoční plamínek přebrali ve Vídni skautské delegace z celé Evropy, o týden později, 21. prosince, se pak „rozjede“ vlaky po Česku. Během cesty se o něj starají skauti a skautky, díky kterým se dostane do všech regionů země. V Mostě si skautky a skauti připravili pro veřejnost několik možností, kdy bude Betlémské světlo možné získat, přepálit a odnést si jej i k sobě domů.

Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Cestu z Betléma do Vídně absolvuje letecky. Z Vídně tradičně přivážejí Betlémské světlo brněnští skauti a skautky, kteří také koordinují následný rozvoz vlaky po všech koutech Česka. Ten začíná v sobotu 21. 12. ráno a skautští dobrovolníci se ho ujmou již po třicáté. Přesně ve 13:32 se Betlémské světlo, letos, rozzáří i v Mostě na vlakovém nádraží.

Od soboty 21.12. až do Štědrého dne 24.12. si budou moci lidé od mosteckých skautů Betlémské světlo připálit a odnést do svých domovů na mnoha místech, nejen v Mostě.

Po příjezdu bude Betlémské světlo k získání na těchto místech:

 • 12. od 18:30 v areálu Lesná v Krušných horách
 • 12. v 19:00 v Oseku v kostele sv. Petra a Pavla

V Mostě jej skauti veřejnosti nabídnou v těchto dnech a časech:

 • 12. od 16:00 do 18:00 na 1. náměstí u Vánočního stromu
 • 12. od 13:00 do 15:00 na 1. náměstí u Vánočního stromu
 • 12. od 14:00 do 15:00 v Děkanském kostele

Skautští kurýři vyrazí dne 23.12. do regionu na Mostecku

 • 15:00 Blažim, kostel
 • 16:00 Litvínov – nám. Míru
 • 16:30 Horní Jiřetín – kostel
 • 18:00 Klíny – ČSOP
 • 18:30 Nová Ves v Horách, Sokolovna
 • 19:00 Hora svaté Kateřiny, kostel
 • 19:45 Brandov, kostel
 • 20:30 Hora svaté Kateřiny, rest. u vleku

Mostečtí skauti po patnácté přivezou Betlémské světlo dne 23.12. také do Saského příhraničí

 • 12:00 Kovářská, kostel
 • 13:00 Annaberg, chrám Sv. Anny
 • 16:00 Marienberg, chrám sv. Marie
 • 18:00 Zoblitz, kostel
 • 20:30 Seifen, kostel

Kontakt: Michal Tarant, organizátor rozvozu/předávání Betlémského světla v Mostě. Tel. 773 569 142

Další informace o akcích v Mostě najdete zde: www.skautimost.cz nebo www.facebook.com/skautimost