Astrosloupek

Br. Zdeněk Tarant – Hvězdář publikuje pravidelně tzv. astrosloupky v Mosteckých listech. Skautský institut v Mostě pravidelně zařazuje témata, besedy či přednášky s astronomickou tématikou, přinášíme tedy sloupky jako doplnění tohoto tématu.

Astrosloupky 2020

Astronomický sloupek pro březen 2021

Měsíc březen je na astronomické úkazy poměrně bohatý. Hlavní událostí měsíce je začátek jara, tedy Jarní rovnodennost, kdy jsou den i noc stejně dlouhé. Slunce v tuto dobu vstupuje do souhvězdí Berana a začíná nejkrásnější roční období – jaro. Letos k tomu dojde přesně v pátek 20. března v 4:49 hodin SEČ. Na příštích 82 let (do roku 2102) to vždy bude 20. března nebo i 19. března, nikoliv jak jsme se ve škole učili 21. března. Může za to takzvané přestupné století (r. 2000)

Další důležitou změnou bude nástup letního času v neděli 29. března 2021. Ve 2:00 ráno si posuneme ručičky hodinek rovnou na 3:00 a budeme tak spát o hodinu méně.  Ano, tento historický černý Petr nám stále zůstává a plánované zrušení letního času bylo s odvoláním na pandemii koronaviru odsunuto…….

Astronomický sloupek pro únor 2021

Měsíc únor je z astronomického pohledu velmi zajímavý, večer ale i v noci se vysoko nad hlavou klene Mléčná dráha s nepřeberným bohatstvím hvězd. Večerní obloze vévodí souhvězdí Orion o kterém jsme si ale už říkali v jednom z minulých sloupků. Naproti Orionu je velmi výrazné souhvězdí Býka. Býk je na obloze poměrně snadno identifikovatelný a to díky hvězdokupě Plejády …..

Astronomický sloupek pro leden 2021

Tak tu máme nový rok a tak je dobrým zvykem něco málo statistiky, v našem případě té astronomické. Z astronomického pohledu nám začala zima Zimním slunovratem, který nastal v pondělí dne 21. prosince v 11:00 hodin. V tuto dobu vstoupilo Slunce do znamení souhvězdí Kozoroha. Zajímavé je, že chvilku poté, dne 4. ledna 2021 bude Země Slunci nejblíže, tedy jen 147 miliónů kilometrů což je o 5 miliónů km blíže než v létě. I když bude Slunce Zemi nejblíže, přesto u nás bude zima, naše severní polokoule je v tuto dobu od Slunce odkloněna.
Rok 2021 bude na očekávané astronomické úkazy poměrně chudý, zatmění Měsíce bude až napřesrok. Ačkoliv by ze střední Evropy mělo být 16. května 2022 vidět
úplné zatmění Měsíce, nám v České republice Měsíc zapadne dříve, než celý úkaz stačí proběhnout. Uvidíme tak pouze jeho začátek.

Astronomický sloupek pro prosinec 2020

Pondělí 21. prosince 2020 se zapíše do kronik jako den s velkým „D“ mezi nejpozoruhodnější a nejvzácnější úkazy tohoto století. V 11:03 hodin Slunce vstupuje
do znamení Kozoroha, což je považováno za začátek astronomické zimy. Planety Jupiter a Saturn najdeme již za soumraku, okolo 17. hodiny, v nezvykle těsné
blízkosti. Obě planety bude dělit pouhých 6 obloukových minut (zhruba pětina průměru Měsíčního úplňku) a pohled dalekohledem umožní spatřit obě planety i s
jejich měsíci jako jakýsi měsíčně-planetární shluk. Vyjma planet se totiž v zorném poli ukáží i Jupiterovy měsíce Io, Europa, Ganymedes a Callisto spolu se Saturnovým Titanem, Rheou, Thetys nebo Dione (případně dalšími podle průměru zorného pole dalekohledu). Takto „Velká konjunkce“ obou planetárních obrů a rodin jejich měsíců nastala naposledy 16. července 1623 a znovu se podobného pohledu dočkají až další generace 15. března 2080. Je to tedy vskutku úkaz století.

Astronomický sloupek pro listopad 2020

Tak tu máme zase zpět náš středoevropský čas. Pro astronomická pozorování je to velmi dobrá zpráva. Soumrak a tma vhodná pro pozorování bude totiž přicházet mnohem dříve než nyní. Slunce bude zapadat okolo 16. hodiny, kdy nastane tzv. soumrak, tedy zešeří se tak, že budeme moci pozorovat noční oblohu.
Ale není soumrak jako soumrak. Období kolem letního slunovratu (v letošním roce letní slunovrat nastává 20. června 2020 ve 23 hodin a 44 minut večer) je v našich zeměpisných šířkách pro astronomická pozorování extrémně nepříznivý….

Astronomický sloupek pro říjen 2020

Jako vždy si náš pravidelný sloupek dovolíme začít dobrou zprávou, neboť těch není nikdy dost. Tou dobrou zprávou je, že letní čas (SELČ – středoevropský letní čas) bude končit dne 25. 10. 2020, tedy v noci ze soboty 24. 10. na neděli 25. 10. 2020. V neděli 25. 10. 2020 si přispíme o hodinu déle, protože ve tři hodiny ráno se čas posune zpět na dvě hodiny, čímž se dostaneme na náš starý dobrý známý středoevropský čas (nesprávně označovaný jako „zimní“ – SEČ).

Astronomický sloupek pro září 2020

Věříte, že už tu zase máme podzim? Ano, skutečně to utíká. Podzim začíná v úterý 22. září 2020 v 15 hodin 31 minut našeho letního času. Těm čtenářům, kteří mají v paměti, že rovnodennosti a slunovraty se odehrávají v magickém datu 21 upřesňuji, že začátek astronomického podzimu 23. září je dán zpožděním planety Země, která se během léta pohybuje na své dráze okolo Slunce v její vzdálenější části (v létě jsme se Zemí od Slunce dále než v zimě) a proto ji trvá o 2 dny déle, než bodu podzimní rovnodennosti dosáhne. Konec léta bývá podle předpovědi slunečný a jasný. Podstatné také je, že během měsíce září začne Slunce zapadat o hodinu dříve. Nabízí se tedy otázka, co bude vlastně na zářijové večerní obloze k vidění….

Astronomický sloupek pro červenec a srpen 2020

Letošní léto je v mnoha ohledech jiné. Omezení související s pandemií Covid-19 nám přinesla řadu starostí a nepříjemností. Jsme omezeni v cestování a hospodářské problémy řadě z nás přidělávají vrásky na čele. Pro astronomy…..

Astronomický sloupek pro červen 2020

Nadchází období vrcholícího léta. Z pohledu občanského se to tak nezdá, ovšem astronomické léto vrcholí již 20. června, kdy bude nejdelší den a (pro nás astronomy bohužel) i nejkratší noc.

Astronomický sloupek pro květen 2020

Díky letnímu času se stmívá stále později a tmy pro pozorování je málo. Navíc je v souvislosti s opatřením Vlády ČR hvězdárna v Mostě do odvolání uzavřena. I přesto chci vážené čtenáře upozornit na několik astronomických zajímavostí, …

Astronomický sloupek pro duben 2020

Velikonoce jsou nejdůležitějším svátkem křesťanského světa. Jejich datum je ovšem pohyblivé, takže každoročně připadají na jinou dobu. Letos bude Velikonoční neděle 12. dubna. Kdysi bylo určování data Velikonoc nepřesné a problematické …

Astronomický sloupek pro březen 2020

Měsíc březen je na astronomické úkazy poměrně bohatý. Hlavní událostí měsíce je začátek jara, tedy Jarní rovnodennost, kdy jsou den i noc stejně dlouhé. Slunce v tuto dobu vstupuje do souhvězdí Berana a začíná nejkrásnější roční období – jaro.

Astronomický sloupek pro únor 2020

Měsíc únor je z astronomického pohledu celkem zajímavý, i když poměrně dost mrazivý. Má to však i své výhody. Mrazivé a zároveň bezměsíčné večery od soboty 15.2. až do konce měsíce nabídnou pohled na bohatá a výrazná zimní souhvězdí. Kombinace mrazu a jasné oblohy je pro astronomická …