Astrosloupek

Br. Zdeněk Tarant – Hvězdář publikuje pravidelně tzv. astrosloupky v Mosteckých listech. Skautský institut v Mostě pravidelně zařazuje témata, besedy či přednášky s astronomickou tématikou, přinášíme tedy sloupky jako doplnění tohoto tématu.

Astrosloupky 2020

Astronomický sloupek pro září 2020

Věříte, že už tu zase máme podzim? Ano, skutečně to utíká. Podzim začíná v úterý 22. září 2020 v 15 hodin 31 minut našeho letního času. Těm čtenářům, kteří mají v paměti, že rovnodennosti a slunovraty se odehrávají v magickém datu 21 upřesňuji, že začátek astronomického podzimu 23. září je dán zpožděním planety Země, která se během léta pohybuje na své dráze okolo Slunce v její vzdálenější části (v létě jsme se Zemí od Slunce dále než v zimě) a proto ji trvá o 2 dny déle, než bodu podzimní rovnodennosti dosáhne. Konec léta bývá podle předpovědi slunečný a jasný. Podstatné také je, že během měsíce září začne Slunce zapadat o hodinu dříve. Nabízí se tedy otázka, co bude vlastně na zářijové večerní obloze k vidění….

Astronomický sloupek pro červenec a srpen 2020

Letošní léto je v mnoha ohledech jiné. Omezení související s pandemií Covid-19 nám přinesla řadu starostí a nepříjemností. Jsme omezeni v cestování a hospodářské problémy řadě z nás přidělávají vrásky na čele. Pro astronomy…..

Astronomický sloupek pro červen 2020

Nadchází období vrcholícího léta. Z pohledu občanského se to tak nezdá, ovšem astronomické léto vrcholí již 20. června, kdy bude nejdelší den a (pro nás astronomy bohužel) i nejkratší noc.

Astronomický sloupek pro květen 2020

Díky letnímu času se stmívá stále později a tmy pro pozorování je málo. Navíc je v souvislosti s opatřením Vlády ČR hvězdárna v Mostě do odvolání uzavřena. I přesto chci vážené čtenáře upozornit na několik astronomických zajímavostí, …

Astronomický sloupek pro duben 2020

Velikonoce jsou nejdůležitějším svátkem křesťanského světa. Jejich datum je ovšem pohyblivé, takže každoročně připadají na jinou dobu. Letos bude Velikonoční neděle 12. dubna. Kdysi bylo určování data Velikonoc nepřesné a problematické …

Astronomický sloupek pro březen 2020

Měsíc březen je na astronomické úkazy poměrně bohatý. Hlavní událostí měsíce je začátek jara, tedy Jarní rovnodennost, kdy jsou den i noc stejně dlouhé. Slunce v tuto dobu vstupuje do souhvězdí Berana a začíná nejkrásnější roční období – jaro.

Astronomický sloupek pro únor 2020

Měsíc únor je z astronomického pohledu celkem zajímavý, i když poměrně dost mrazivý. Má to však i své výhody. Mrazivé a zároveň bezměsíčné večery od soboty 15.2. až do konce měsíce nabídnou pohled na bohatá a výrazná zimní souhvězdí. Kombinace mrazu a jasné oblohy je pro astronomická …